6,413
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{{bl| Stroke teasers }} | {{bl| Stroke teasers }} | ||
{{th}} | {{th}} | ||
| | | Thought | ||
| <span style="font-size:800%">י</font> | | <span style="font-size:800%">י</font> | ||
|- | |- | ||
|Word | | Word | ||
| <span style="font-size:800%">ו</font> | | <span style="font-size:800%">ו</font> | ||
|- | |||
| Thought - word - result | |||
| <span style="font-size:800%">יוי</font> | |||
|- | |||
| Say it | |||
| <span style="font-size:800%">ee-oo-ee Yahweh</font> | |||
|- | |||
| Jehovah knows ''yowyada'' | |||
| יוידע | |||
|- | |||
| I know ''ado'' | |||
| אדע | |||
|- | |||
| Yahweh | |||
| יהוה | |||
|} | |} |